Lazerle Rahim Ağzı Yarası Tedavisi

Rahim Ağzı Yaraları Neden Olur Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında rahim ağzı yaraları olarak bilinen hastalığın tıbbi ismi, servisit olarak adlandırılmaktadır. Servisitler, çeşitli nedenlerden dolayı oluşmaktadırlar. Bunlardan en çok görüleni, enfeksiyon nedeniyle oluşan rahim ağzı yaralarıdır. Bunun dışında, alerjik durumlarda veya tahriş nedeniyle de ortaya çıkma ihtimalleri bulunmaktadır. Rahim ağzı yaralarının başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesi için, altında yatan nedenin doğru bir şekilde araştırılması ve tedavinin de ona göre yapılması gerekmektedir. Bu da ancak, iyi bir kadın doğum uzmanı sayesinde mümkün olmaktadır.

Rahim ağzı yaralarında ortaya çıkan ilk belirtiler, genellikle adet dönemlerinin sonunda oluşan anormal vajinal akıntılardır. Bunun dışında, vajinada kaşınma ve yanma, ilişki esnasında yanma ve ilişki sonrasında kanama, idrar yaparken yanma olması ve bel ağrısı gibi belirtiler de gözlenmektedir.

Vajinal akıntılar ve enfeksiyonlar hanımlar da oldukça sık rastlanan,günlük yaşantıyı ,cinsel hayatı ,kadının özgüvenini etkileyen tedavisi aslında basit olan fakat tedavi edilmediği takdir de daha derin enfeksiyonlara ,kısırlığa ve hatta rahim ağzı kanserine dahi götürebilir.

Vajinal enfeksiyonlar genelde akıntı ve kasık ağrısıyla belirti verir,cinsel ilişki sırasında ,havuzdan,tuvaletten bulaşabilir veya bazı antibiyotiklerin kullanımından sonra vajinal flora dengesinin değişimine ve bağışıklık sisteminin baskılanmasına bağlı olarak özellikle mantar gibi fırsatçı enfeksiyonların yerleşmesi sonucu oluşabilir.

Vajinal enfeksiyonlara vajinit denir,bunlar tedavi edilmezse kronikleşir,rahim ağzında ve içinde,tüplerde ve yumurtalıklarda ciddi hasarlara ,yapışıklıklara,daha derin enfeksiyonlara,kısırlığa dahi yol açabilir.

Vajinal akıntılar tedavi edilmediği takdir de en sık rastlayabileceğimiz bulgulardan biri rahim ağzı yaralarıdır.bu yaralar küçük çaplı hafif kızarıklıktan geniş çaplı kırmızı yaraya kadar değişebilir ve bu yaralardan alınan biyopsilerde bazen kansere kadar varan farklı sonuçlar alınabilir.

Jinekolojik muayene de yara saptanırsa yapılması gerekenleri şöyle özetleyebilirim;ilk olarak smear testi ve vajinal kültür alınır,sonra enfeksiyonun medikal tedavisi uygulanır,gelen smear sonucunda patoloji yoksa yara koterizasyon (yakma),kriyoterapi(dondurma) veya lazer yöntemlerinden biriyle tedavi edilir.yakma ve dondurma kelimeleri genelde kadınları ürkütür halbuki rahim ağzı sinirlerden fakir bir bölge olduğu için bu işlemlerde ağrı hissedilmez ve genelde anestezi veya lokal uyuşturmaya dahi gerek duyulmaz,işlem 5 dakika sürer ve akabinde hasta günlük hayatına bıraktığı yerden devam edebilir.

Şikayetiniz olsun veya olmasın tüm bayanlar senede en az 2 kere jinekolojik muayeneden geçmeli ve yılda en az bir kere smear testini yaptırmalı,unutmayın smear testi rahim ağzı kanserinde hayat kurtarıcıdır.

Lazerle Tedavi Nasıl Yapılır ve Yararları Nelerdir?

Kadınları hem fiziki hem de ruhsal olarak olumsuz etkileyen servisit tedavisinde, diğerlerine göre daha kısa sürdüğü ve daha kolay yapıldığı için genellikle, lazerle rahim ağzı yarası tedavisi tercih edilmektedir. Lazerle gerçekleştirilen bu işlem sonrasında gündelik hayata kısmen çabuk dönülse de kanamalar yaklaşık olarak 1 veya 2 hafta daha sürebilmektedir. Bu dönemde temizliğe dikkat edilmesi ve 2 ile 3 hafta arasında cinsel ilişkiden uzak durulması gerekmektedir. Bu süreçte leke şeklinde kanamalar da görülebilmektedir. Lazerle rahim ağzı yarası tedavisi, dokuların lazer kullanarak tahrip edilmesi işlemidir. Bu işlemden olumlu bir sonuç alınması mutlaka iyi bir kadın doğum uzmanı ile mümkün olmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgi için, Op. Dr. Esen Çağşar ile görüşme yapılabilir.

 

Menü