Lazerle Labioplasti İç Dudak Estetiği

Lazerle Labioplasti İç Dudak Estetiği

Lazerle iç dudak estetiği ameliyatı, lazerle vajinal daraltma ameliyatından sonra en sık yaptığımız genital estetik ameliyatıdır. Lazer ile iç dudak estetiği, büyük ve sarkmış iç dudakların görünümünü düzelttirmek isteyen kadınlar için oldukça popüler bir yöntemdir. İç dudakların fazlalık kısımlarının alınarak küçültülmesi ile genital bölge daha estetik ve daha genç bir görünüme sahip olmaktadır.

Lazerle iç dudak estetiği ameliyatı için en iyi adaylar şikayetlerinden emin olan ve bu ameliyatın kendileri için çözüm olacağını düşünen kadınlardır. Kararınızdan emin olmak için kadın genital organlarının normal görüntüleri ile kendinizi karşılaştırabilirsiniz.

Lazerle iç dudak estetiği nasıl yapılır?

Dört çeşit lazerle yapılan labioplasti ameliyatı vardır. Bunlar dan hangisinin uygulanacağı muayene sonrası hastaya tüm detayları ile anlatılır.Öncelikle iç dudaklar, klitoris ve klitorisin yan tarafı ayrıntılı olarak incelenir. Hastanın özellikle şikayetçi olduğu ve düzeltilmesini istetiği yerler sorulur. Daha sonra hekim olarak hastaya kendi düşüncemizi söyleriz . Hastanın ve bizim görüşlerimiz doğrultusunda düzeltilecek kısımlar çizilerek hastaya nerelerin nasıl düzeltileceği anlatılır.

Lokal, genel ( sedoanaljezi ) yada spinal anestezi ile yapılabilir. Hastanın isteğine göre her türlü anestezi yapılabilir, hasta muayene edildikten sonra hastaya uygun olan anestezi önerilir. Lazerle yapılan labioplasti için çoğu zaman lokal ( sadece işlemin yapılacağı bölgenin uyuşturulması) anestezi yeterlidir.

İç dudaktaki işaretlenmiş yerlerden lazerle fazlalık kısımlar kesilerek çıkarılır. Asimetri yada  fazlalık olarak görünen yerler düzeltilir. Kanama kontrolü yapılır . Daha sonra vucut tarafından emilebilen özel dikişler ile estetik olarak dikilerek ameliyat sonlandırılır.

Lazerle labioplasti iç dudak estetiğini kimler neden yaptırır?  

Lazerle labioplasti ameliyatı iç dudakların boyutunu azaltan cerrahi bir işlemdir. Dış genital yapıların görüntüsü kadınlar arasında önemli farklılıklar gösterir ve doğumlardan sonra zamanla değişebilir. Daha büyük, düzensiz, sarkmış ve uzun iç dudaklar; basit kozmetik cerrahi işlemlerle düzelebilen problemler oluşturabilir.

Büyük iç dudaklar kadınların bir çoğu için önemli estetik kaygı oluşturur. Büyük ve sarkmış iç dudaklar kadının utanmasına kendisini çirkin ve mutsuz  hissetmesine neden olabilir.

Büyük ve sarkmış iç dudaklar mayo ve dar kıyafetler giyildiğinde çok fazla belli olabilir.  iç dudakların dışarıdan bakıldığında belli olması, kadınlar için endişe verici bir durumdur. Bu kadınlar için lazerle labioplasti ameliyatı  hayatlarını kolaylaştıracaktır.

İç ve dış dudakların büyük olması kadınların genital temizliklerini yaparken yada bikini tayt gibi kıyafet seçimlerinde zorlanmalarına neden olur.

İç dudakların büyük olması sürtünme nedeniyle tahrişe neden olmaktadır. Özellikle aktif spor yapan kadınlarda tahrişten dolayı sporu bırakma görülmektedir.

İç dudakları büyük olan kadınlarda genital bölgenin nemli olması nedeniyle enfeksiyon daha sık görülmektedir.

Uzun ve sarkmış iç dudaklar cinsel ilişki sırasında vajina girişini kapatarak ağrıya neden olabilir, cinsel ilişki keyifli olmaktan çıkıp kadın için işkenceye dönüşebilir.

Lazer ile labioplasti işlemi sırasında kızlık zarına herhangi bir zarar vermediği için bakirelere de uygulanabilir. Hamile kalmaya ve doğum yapmaya engel değildir.

Lazerle labioplasti   jinekologlar tarafından ayaktan tedavi olarak yatışa gerek duymadan yapılmaktadır. Hastaya lokal anestezi uyguladıktan sonra 30-45 dakika sürmektedir. Lazerle labioplasti ameliyatı klitorusun üstündeki fazlalık derinin alınması, vajina daraltma gibi diğer estetik ameliyatlar ile aynı seansta yapılabilir.

Normalden çok büyük, uzun ve sarkmış iç dudaklara sahip bir kadın görünümü konusunda endişe duyuyor ve fiziksel aktivitelerini rahatlıkla yapamıyor ise lazerle labioplasti iç dudak estetiği ameliyatı hızlı ve güvenli bir çözüm olacaktır.

 • İç dudakları sarkmış ve büyük olan estetik açıdan rahatsızlık duyan kadınlar
 • İç dudakların büyük ve uzun olmasından dolayı sürtünmeye bağlı tahriş, şişme ve kızarıklıkları olan kadınlar
 • Dar kıyafet giydiklerinde yürürken bisiklete binerken yada diğer sportif faaliyetlerde iç dudaklarından dolayı ağrısı olan kadınlar
 • Cinsel ilişki sırasında büyük iç dudakları vajina girişini kapatıp ağrı oluşturan kadınlar
 • İç dudakların biri büyük biri küçük olan kadınlar ( iç dudak asimetrisi )

Lazerle labioplasti iç dudak estetiği ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

 • Lazerle Labioplasti sonrası antibiyotiğinizi ve verilen kremi düzenli kullanmalısınız.
 • Lazerle Labioplasti sonrası ilk iki gün banyo yapmamalısınız.
 • Lazerle Labioplasti sonrası 2 hafta birikinti şeklindeki suya girmemelisiniz ( havuz,deniz,küvet).
 • Lazerle iç dudak küçültme ameliyatından sonraki ilk bir ay cinsel ilişkiye girilmemelidir.
 • Lazer labioplasti sonrası morarma ve şişlik olabilir. Bunlar bir iki hafta içerisinde kendiliğinden düzelecektir.
 • Lazerle iç dudak estetiği sonrası hafif bir ağrınız olabilir. Reçete edilen ağrı kesiciyi kullanarak bu şikayetinizden kurtulabilirsiniz. Ağrı kesiciye rağmen ağrınız devam ediyorsa mutlaka doktorunuza haber vermeniz gerekir.
 • Lazerle iç dudak küçültme sonrası ödemin artmaması için soğuk uygulama yapılabilir

Lazerle labioplasti ameliyatının cerrahi yönteme göre avantajları nelerdir ?

Lazer kullanılarak yapılan labioplasti ameliyatı daha güvenli ve diğer cerrahi yöntemlere göre daha iyi sonuçlar sağlamaktadır. Lazer ile kanama daha az olmakta yara yeri iyileşmesi daha hızlı olmakta ve skar dokusu dediğimiz yara yeri izi oluşma ihtimali azalmaktadır.

 

Menü