Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi

LAZERLE İDRAR KAÇIRMA TEDAVİSİ

İdrar kaçırmanın bir çok nedeni olabilir. Konjenital (spina bifida v.s), alerjik, travma sonrası (trafik kazası, omurgada bir zedelenme v.s), geçirilmiş cerrahiler gibi bir çok nedene bağlı olabilir. Ancak stres inkontinansının sıklıkla doğumlara bağlı olduğunu görüyoruz. Hızlı doğumlarda, uzamış doğumlarda, iri bebek doğumu sonrasında veya çok sayıda doğum gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Karın içi basıncını arttıran kronik akciğer hastalıkları ve obesite, kabızlık (fazlaca ıkınma) gibi durumlarda da ortaya çıkabilir. Menopozda östrojen hormonunun azalması ile genital bölge mukozal direncinin düşmesi bir başka sebep olabilir. Karın içi basıncının artmasına bağlı olarak mesaneden dışarıya ağızlanan üretra dediğimiz borucuğun etrafında ki dokunun fonksiyonunun bozulması durumunda sürekli idrar kaçırma ortaya çıkar. İstemli olarak borucuğun açılıp kapanması kontrol edilemez. Bu durum yalnız üretranın açısının bozulmasıyla olabileceği gibi, vajinanın ön duvarındaki dokunun zayıflama derecesine göre, vajinanın dışına kadar idrar torbasının değişik derecelerde sarkması (sistosel) şeklinde de olabilir. Bu sarkmanın derecesine göre tedavi şekilendirilir.

İdrar kaçırma tedavisi nasıl yapılır?

Tedavide tekli ve kombine yöntemler kullanılabilir. Muayenede saptanan problemin derecesine, kişinin yaş ve diğer hastalıklarına göre tedavi planlanır. Yalnız lazer veya cerrahi tedavi olabileceği gibi bu iki tedavi kombine de edilebilir.

Cerrahi tedaviler lokal veya  genel anestezi altında olabilir. Ameliyat sonrası iyileşme süreci tam olarak 6- 8 hafta sürer. Operasyon sonrası 1. Haftada normal yaşamının aktivitelerine dönebilir ancak cinsel aktivasyon 6 haftadan önce olmamalıdır.

Lazer tedavileri son derece konforludur, anestezi gerekmez. İşlemden  hemen sonra kişi normal yaşamına devam edebilir. Cinsel aktivitesine 1 hafta sonra dönebilir. Oldukça keyifli bir tedavi yöntemidir. Ancak diabet hastaları ve kollajen doku hastalarında başarı sınırlıdır.

 

1. İdrar kaçırma tedavisine nasıl karar veriliyor?

Bebeklik çağı dışında idrar kaçırmak hiçbir yaş grubu için doğal değildir. Bu nedenle eğer idrar kaçırma oluyor ise bunun ne tipte olduğu ayırt edilerek tedavi yapılmalıdır. Tedavi kararı verirken kişinin yaşı gibi özellikleri, hormonal durumu, sosyal hayatı, cinsel yaşamı, tıbbi durumu, muayenede kasların gevşekliği, beklentileri gibi çok yönlü bir değerlendirme sonrasında tedavilere hasta ile birlikte karar verilir.

2. Stres tip idrar kaçırmanın tipleri var mı?

Kaçırmanın şiddetine göre hafif, orta ve şiddetli olarak 3 grupta incelemek mümkün. Tedavi seçeneklerini tartışırken de bu değerlendirme bizim için önemli olmaktadır. Stres tip idrar kaçırma tek başına olabildiği gibi aşırı aktif mesane olarak adlandırılan mesane duyarlılığında artışı ile de birlikte olabilir. Bu durumun aydınlatılması da önemli olacaktır.

3. Ne tip tedaviler uygulanmaktadır?

Saf stres tip idrar kaçırma şikayetleri olanlarda cerrahi ve cerrahi dışı tedaviler olmak üzere seçenekler vardır. İleri derecede olan hastalarda ilk tedavi cerrahi olarak bozuk olan anatominin düzeltilmesidir. Hafif ve orta şiddetli olan olgularda ise cerrahi dışı pelvik taban kaslarını güçlendirici fizik tedavi ve egzersiz ve esas olarak da son yıllarda vajinal lazer uygulamaları önerilmektedir.

4. Vajinal lazer uygulaması nasıl çalışıyor?

Bahsettiğimiz gibi stres tip idrar kaçırmada esas etken mesaneyi taşıyan kas ve liflerdeki gevşemedir. Bu durum kas ve liflerin protein içeriklerinin değişmesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Vajinal olarak uygulanan lazer kas ve liflerde taze kolajen yapımını dokuların eski özelliklerini kazanmasını sağlamaktadır. Bununla beraber vajen duvarındaki cilt, ciltaltı dokusu ve kas-lif tabakasında kalınlaşma, damarlanmasında artış ve doğal bir gençleşme sağlanabilmektedir.

5. Kullanılan lazerin bir özelliği var mı?

Lazer aslında bir çeşit enerji kaynağı ve bunun da çok farklı tipleri var. Vajinal olarak uygulanan lazer derin tabakalara kadar ilerleyip dokularda ölüme neden olmayan Erdmium-YAG lazerdir. Bunun özelliği istenilen dokularda belirli oranda bir ısı etkisi yaratarak doku desteğini sağlayan kolajen maddesinin yapımını uyarmak ve vajinal kanalda daralmayı sağlamaktır.

6. Nasıl uygulanmaktadır?

Herhangi bir cerrahi kesi, anestezi gereksinimi olmadan ayaktan uygulanan ve etkisi kısa süre içinde görülmeye başlayan bir tedavidir. İşlem ayaktan yapılmakta ve 20-30dakikalık bir seans sonrasında hasta yürüyerek gidebilmektedir. Bilinen sistemik bir yan etkisi yoktur. Kısa süreli bir ağrı dışında bildirilmiş ciddi bir başka yan etkisi de bulunmamaktadır.

7. Diğer tedavilerle beraber kullanılabilir mi?

Bu uygulamanın yapılması daha sonra cerrahi gereksinim olanlarda cerrahi başarısını arttırabilmekte ve cerrahiden istenilen etkiyi almayan hastalarda da sonuçlarda iyileşmeyi sağlayabilmektedir. Aynın zamanda başta bahsettiğimiz miks ya da karma tip idrar kaçırmalarda kullanılması gereken ilaç tedavilerim açısından da herhangi bir problem oluşturmamaktadır.

8. Vajinal lazer sadece idrar kaçırma durumlarında mı kullanılmaktadır?

Vajinal lazer aynı zamanda vajinal kanalın daraltılmasında, kayganlık sorunu olan bayanlarda doku yenilenmesi için, özellikle meme kanseri gibi hormon kullanımım sorunlu olan bayanlarda menapozun vajinal etkilerinin giderilmesinde çok etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bayanlardaki ağrılı ilişki gibi cinsel sorunlarda da etkinliği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Tüm bunları bir arayan getirdiğimizde kadınlarda hayat kalitesini ciddi oranda arttırabildiği gösterilmiştir.

9. Peki kaç seans uygulamak gerekir?

Pelvik kas-lif demetlerindeki durum, menapoz etkileri ve kişinin şikayetlerine göre 1-3 seans uygulanmasın gerekebilmektedir.

10. Kimler bu işlemi tercih etmelidir?

Öncelikle hafif-orta derecede idrar kaçırma şikayetleri olanlar, vajinal kanalın genişliğinin nedeni ile cinsel sorun yaşayanlar, menopoz sonrasında özellikle ağrı, kaşıntı gibi şikayetleri olanlar bu tedavi için başvurmalıdır. Bu işlem için başvuran hastalar tarafımızdan değerlendirildikten sonra kişiye özel tedavi düzenlenebilmektedir. Buraya başvuran hastalarda sadece lazer değil tüm cerrahi ve cerrahi dışı seçenekleri sunabilmek önemlidir.

Menü