Labioplasti (İç dudak estetiği)

Labioplasti (İç dudak estetiği)

Genital estetik operasyonlarından sıklıkla yaptıklarımızdan biri de labioplastidir. Labioplasti vajina girişindeki labium minus ve onun hemen dış kısmında yer alan labium majusların normalden daha büyük veya sarkık olması durumunda düzeltilmesidir. Bazen sağ ve sol labiumlar arasında asimetri de olabilir. Yine labioplasti ile her ikisi de eşit büyüklüğe getirilebilir.

Labioplasti görsel ve estetik kaygılarla hastaların en sık başvurduğu genital estetik operasyonu olsa da aslında işlevsel olarak da labiumlarda eksiklikler gözlenir. Labiumların normalden büyük, sarkık veya asimetrik olması bu bölgenin uzun süre nemli kalmasına yol açarak vajinit veya Bartholin bezinin abseleşmesine zemin hazırlar. Dış genital organı ile ilgili estetik kaygıları olan kadınlar zaman içinde kendilerine olan güvenlerini kaybederek cinsel yaşamlarında olumsuzluklar yaşayabilirler.

Özellikle ergenlik sonrası genç kızların labiumların normalden iri, sarkık ve asimetrik olması sonucu dış genital organlarına bakmaya bile çekindiklerini ve bu nedenden dolayı ilerde birliktelik yaşayamayacakları düşüncelerine de tanık oluyoruz Bazen normalden daha büyük olan labiumlar, penisin vajina girişinde de engel oluşturabilir ve ağrılı cinsel ilişkiye yolaçabilir. Labiumları normalden büyük, sarkık veya asimetrik olan kadınlar sosyal ortamlarda, günlük aktivitelerinde de kendilerini rahat hissetmeyebilirler; sıklıkla mayo, bikini veya dar pantolonları giymekden kaçındıklarını söylerler. Benzer şikayetlerle bize başvuran hastalara uyguladığımız Labioplasti operasyonları ile yüksek oranda hasta memnuniyetine ulaşmaktayız.

Labioplasti Nedir?

Labioplasti ameliyatı genital bölgede labium dediğimiz dudak yapılarının olması gerektiğinden daha sarkık büyük ve asimetrik olduğu durumlarda bu durumun düzeltilmesi küçültülmesi ameliyatıdır. Labioplasti çoğu zaman labium minus iç dudakların düzeltilmesi için kullanılan bir ifadedir sıklıkla dış dudak değil iç dudak küçültme ameliyatı uygulandığı için.

Neden Labium Minus Dokularında Büyüme Ve Sarkma Olur?

Labiumların yani genital bölge iç dudakların normalden daha büyük sarkık ve asimetrik olması genellikle ergenlik döneminden sonra yaşanılan hormonal değişim sonrası gelişmeye başlar. Bu durumun normal olmadığının farkına varılması kişinin bunu takıntı haline getirmesine ve rahatsızlık duymasına zemin hazırlar. Özellikle genç kadınların sosyal ortamlarda spor yaparken dar kıyafet ve tayt giyilmesi yazın bikini ve mayo giyimi sırasında genital bölgede labium iç dudakların aşırı büyük olması sorun yaratmaya başlar.

Sürekli bu bölgesini gizleme ve çamaşırlarını düzeltme ihtiyacı duyar. Cinsel hayatlarında da kendi özgüvenleri açısından sorun yaşadıkları için bunu partnerlerine de yansıtırlar. Bu da ikili ilişkilerine yansıyacağı için sıkıntıların büyümesine neden olabilir. Hijyen açısından da labium minus yani iç dudakların normalden daha büyük sarkık olması halinde bu bölgenin sürekli nemli kalması ve vajinal floranın bozulmasıyla sık vajinal akıntı ve vajinal enfeksiyon gelişmesine neden hazırlar. Labiumların yani iç dudakların sürekli nemli olması aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonlarının da sık yaşanmasına neden olur.

Genital bölge iç dudaklarda şekil bozukluklarının olması ve bunu kişinin takıntı haline getirmesi hem özel hayatında hem de sosyal ortamlarda çeşitli sorunlara zemin hazırlayacağı için bu tip sorunları olan özellikle aktif cinsel hayatı olanların bu sorunu çok fazla ertelememesi önemlidir. Çünkü zamanla ikili ilişkilerde bu durumun sekonder etkileri mutlaka gözlenecektir. Zamanla cinsel isteksizlik ve cinsel mutsuzluk ve birlikteliklerde geri dönüşü olmayan hasarlara yol açacaktır. O yüzden vakitlice bu problemin çözüm yollarını araştırmak doğru olacaktır.

Labioplasti genital bölge iç dudak düzeltme, genital bölge iç dudak küçültme ameliyatları ortalama 45 dakika gibi kısa bir sürenin sonunda hastanın yıllarca kafasına taktığı kendine güvenin son derece azaldığı cinsellik sırasında eşine karşı mahçup ve kötü hissettiği labium minus yani iç dudak estetik görüntüsünün kısa süreli ve riski son derece düşük bir operasyon ideal bir görüntüye kavuşması nedeniyle çok büyük memnuniyete neden olmaktadır.

Labioplasti ameliyatı kimlere, neden yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajina iç dudaklarındaki sarkma, büyüklük ve asimetrik görünümden kısa bir sürede kurtulmak isteyen tüm bayanlara yapılabilir. İç dudaklardaki bu büyüklük ve sarkıklık, pek çok kadında özgüven eksikliğine neden olabileceği gibi, kadınları cinsel birliktelikten, partnerlerinden hatta kendilerinden bile soğutabilir. Vajinanın görüntüsündeki bu anormal durum, kadının kendini diğer kadınlardan eksik ve daha çirkin hissetmesine neden olabilir.

Menü