Kısırlık ( İnfertilite )

İnfertilite (Kısırlık)

1 yıl boyunca düzenli haftada en az 2 defa ilişki yaşayan ciftlerde gebelik olmaz ise kısırlık infertilie var demektir. Şu an günümüzde teknolojik kirlenme, dengesiz beslenme, yenilen içilen gıdaların doğallığını kaybetmesi, hazır ve paketlenmiş gıda tüketimi, meyveleri ve gıdaları korumak ve raf ömrünü uzatmak için kullanılan kimyasallar bize zarar vermekte hasta olmamıza neden olur.

Havadan, sudan ve yediklerimizden alınan zararlı tüm toxinler vucudumuza girer. İlk etkilediği hücreler sperm ve ovrlerdeki üreme hücreleridir. Bunlara zarar verir. Ayrıca bu etkilenmeye ruhsal psikoljik kirlenmeyi ilave ettiğimizde gercekten doğuganlık sıkıntı olmaktadır.

Günümüzde yaklaşık her altı çiftten biri bu sorun ile karşılaşmaktadır.

İnfertilite tipleri

Primer infertilite : Daha önce hiç hamile kalamamış olma durumudur.

Sekonder infertilite : Daha önce hamile kalmış, ancak sonradan infertilite sorunu ile karşılaşma durumudur.

Bu sorunu olan çiftler, ne zaman doktora başvurmalıdır ?

Bir yıl düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebe kalınamıyorsa çiftlerin doktora başvurmalıdır. İnfertilite konusunda kadının yaşı önemlidir. Başarıyı direk etkileyen en önemli faktördür. Bu nedenle 25 yaşında bir kadın ile 35 yaş üzerindeki bir kadın için aynı prosüdür uygulanamaz.35 yaş ve üstünde  daha kısa bir süre olabilir. Daha önce geçirilmiş cerrahi bir operasyon varsa kadın doğumla ilğili bu sureleri dahada kısaltabiliriz.

Son yapılan çalışmalar infertilitenin nedenlerinin yaklaşık %35 kadın, %35 erkek ve %30 her ikisi kaynaklı olduğu tespit edilmiş.

Aşılama nedir?

Aşılama yumurtalık takibi ile  yumurtası olduktan ve çatlatma iğnesi yapıldıktan sonra, laboratuvarda hazılranmış spermin bir kanül aracılığı ile rahmin içine verilmesi işlemidir.

Eşten alınan sperm laboratuarda bazı işlemden geçirilerek sperm hız, kalite ve bazı zararlı dokulardan ayırt edilerek en kaliteli ve hızlı spermler seçilir. Bu seçilmiş spermler özel bir kateter yardımı ile aşılama yolu ile rahmin içine konur.

Aşılama tedavisi, kadında yumurtlama olduktan sonra en iyi hareketli sperm hücrelerinin rahim içerisine bırakılmasıdır. Aşılama, kaliteli sperm hücresi ile yumurtanın döllenmesini sağlamaktır.

Aşılama tedavisinde kullanılmak üzere üreme(sperm) hücrelerinden en hızlı ve en hareketli olanları seçilir. Sonrasında korunan üreme hücreleri, özel kateter kullanılarak tüplere iletilmektedir.

Aşılamada başarı şansı ne kadardır?

  • Aşılamada başarı şansı, yaklaşık %10-15 arasıdır.
  • Özellikle ağır olmayan erkek faktöründe,
  • nedeni bilinmeyen kısırlık,
  • Polikistik over gibi yumurtlama bozukluklarında bu yöntem tercih edilmektedir.
  • Aşılama yöntemi hastanın durumuna göre  3-6 defa denenebilir.

Aşılama yönteminin aşamaları nelerdir?

Aşılama yönteminin öncesinde hastanın adet olduğu zaman (adetin 2-4. günler arası) ultrason ile yumurtalıklar ve rahim içi kalınlık bakılır. Yumurtalık kisti yoksa ve endometrium düzenli ise tedavi başlanır.

Bu yöntemde amaç, uygulanacak ilaç ile yumurtalıklarda 1 ya da 2 adet follükül gelişmesini sağlamaktır.

Yumurta Geliştirilmesi: Tedavi başladığında, yumurta geliştirici ilaçlara, adetin 2-4. günü arası başlanır ve bu ilaçlar 5-6 gün boyunca alınır. İlaçlar  ağız yolu ile oral alınabilr. Ya da enjektabl formda 9-10 günlük tedavi dozlarında göbek etrafından, insülin iğnesi gibi özel enjektörler ile yapılır.

Yumurtanın Çatlatılması: Ortalama 10-12 günlük tedavi ile gelişen yumurtaların çatlamaları için tek doz bir iğne kullanılır.

Menü